środa, 28 września 2016

"Pan Sowa jedzie na wakacje" - Ulf Stark. Przygody z książką 4!

Lubicie Cynamona i Trusię? My kochamy! Nie pojawili się wprawdzie do tej pory na naszym blogu, bo uznałam, że to już klasyk dobrze wszystkim znany, ale dziś na tapecie inne dzieło autorstwa Ulfa Stark. Oto "Pan Sowa jedzie na wakacje", książka dostępna wyłącznie w Ikei. 


"Pan Sowa jedzie na wakacje" to książka bardzo nam bliska. Głównym bohaterem jest oczywiście pan Sowa, nauczyciel w leśnej szkole. Pan Sowa pilnie pracuje przez całe ranki ucząc myszki, liska, zająca czy żabę. W końcu jednak staje się tak zmęczony, że za namową Sroki postanawia zrobić sobie wakacje.W szkole zaczyna się źle dziać. Pani Sroka nie jest w pełni wykwalifikowanym pedagogiem. Na swoich zajęciach nie stosuje indywidualizacji (a to przecież jeden z głównych wymogów współczesnej szkoły!), uparcie namawia wszystkich uczniów do ćwiczenia latania, a także uczy ich jak należy budować gniazdo. W dodatku przez jej niekompetencję i zaniedbanie dochodzi do zaginięcia jednego z uczniów - małej myszki!
Na szczęście pan Sowa nie potrafi za długo leniuchować. Już jeden dzień odpoczynku sprawia, że tęskni za swoimi uczniami i obowiązkami. Wraca w samą porę, by zauważyć zaniedbanie Sroki i odnaleźć małą myszkę.


Pani Sroka to zupełne przeciwieństwo Pana Sowy. Nie dostrzegała w swoich uczniach ich naturalnych umiejętności i możliwości, próbowała im narzucić swój styl życia - budowanie gniazda, latanie. Nie rozumiała, że nie każdy będzie w stanie to zrobić i że nie każdemu jest to potrzebne. 


"Pan Sowa..." okazał się nowym hitem książkowym w naszym domu. Nic dziwnego, w końcu pluszowa pacynka sowa kupiona w Ikei była jedną z pierwszych ukochanych przytulanek Zuzki. Doczekała się nawet swojej ZapaSówki, kupionej na wszelki wypadek. ;)

"Pan Sowa..." ponadto idealnie wpasował się w niezmienne zainteresowanie Zuzki leśnym tematem. "Rok w lesie" to oczywiście pozycja obowiązkowa, inspirująca nas również do leśnych zabaw sensorycznych, już prawie od roku. 

Zobaczcie, czego można nauczyć się o lesie, jego mieszkańcach (i nie tylko) z książki "Pan Sowa jedzie na wakacje"! 


Już na wewnętrznej stronie okładki czeka na czytelników zadanie. Oto leśne domy. Po przeczytaniu książki każdy będzie wiedział, gdzie mieszka sowa, a gdzie jeż. 

 A także co je każde ze zwierząt. Pani Sroka ma wprawdzie problem z policzeniem do 4, ale może mali czytelnicy lepiej sobie z tym poradzą, bo będą mieli kilka okazji do powtórzenia tych cyfr. :)


A na koniec Zając zjadający pomoce naukowe! Tego jeszcze na swoich lekcjach nie doświadczyłam. I oby tak zostało. ;) 
Jeśli macie ochotę na krótkie zadanie na temat zwierząt, to poniżej zamieszczam kartę pracy do książki. 
Zdjęcia wykorzystanie w niej pochodzą z Pixabay. 
Co jedzą zwierzęta? 
Wpis w ramach Przygód z książką! 


1 komentarz:

  1. W przyszlym tygodniu wybieramy sie do Ikei i teraz tak sie sklada, ze mam druga coreczke, ktora jest nasza sowka i wszystko ma w sowki :D Ciekawe czy we Francuskiej Ikei dostane te ksiazke. Polska wersja bylaby lepsza, ale jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma :D Musze czesciej do was zagladac i nadrobic zaleglosci bo widzialam, ze cuda tworzysz! pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...