środa, 10 czerwca 2015

Eric Carle - Pajączek, Czy chcesz być moim przyjacielem? Od stóp do głów, Biedronka - Przygody z książką

Eric Carle to jeden z ciekawszych autorów książeczek dla maluchów. Co najfajniejsze - z jego książek mogą się czegoś nauczyć i maluszki i dzieci kilkuletnie. Dzis pokażemy książeczki Carle'a z naszej biblioteczki, a więc: Pajączek, Czy chcesz być moim przyjacielem, Od stóp do głów oraz Biedronka. O Bardzo głodnej gąsienicy pisałam już tu: klik."Pajączek" przedstawia proces powstawania pajęczyny - ile trudu mały pajączek musi włożyć w jej tkanie i ile zabawy proponowanej przez inne zwierzątka przechodzi mu koło nosa (o ile takowy posiada ;)). Pojawia się więc pies, krówka, kot, kaczka i inne zwierzęta, ale pajączek zajęty pracą nie przerywa ani na moment. W tle stale lata mała muszka (wypukła, tak jak i pajączek i pajęczyna - malutkie paluszki chętnie ich dotykają), która zdecydowanie nie powinna lecieć tak blisko pajęczyny...Głównym bohaterem "Czy chcesz być moim przyjacielem" jest mała myszka, która szuka przyjaciela wśród różnych zwierząt. Okazuje się jednak, że kangur, krokodyl czy słoń nie mają ochoty przyjaźnić się z malutką myszką. Na szczęście myszka spotyka inną myszkę i w końcu ma się z kim bawić i... uciekać przed niebezpieczeństwem. Co to za zielona ścieżka? To nie ścieżka! Na szczęście wszystko kończy się dobrze. :)
"Od stóp do głów" to książeczka zachęcająca do ruchu, kiedy zobaczyłam w internecie pojedyncze strony, wiedziałam, że musimy ją zdobyć, bo Zuzia mówi niechętnie, ale w naśladowaniu zwierzątek jest mistrzem. :) Treść "Od stóp do głów" to rozmowa z kolejnymi zwierzątkami, które pokazują ruchy, które potrafią wykonać, a dzieci występujące w książce te ruchy naśladują. Oczywiście mali czytelnicy razem z nimi będą kiwać główami, wierzgać piętami czy prężyć bary. :) Świetna zabawa nawet dla rocznych maluchów - przetestowałyśmy to. :) Starsze dzieci wykonają i te trudniejsze ruchy, np. uklękną na jednym kolanie albo będą pełzać. Jakie zwierzątka naśladujemy dzięki książce? Słoń, żyrafa, krokodyk czy goryl to tylko niektóre z nich. Książka jest niestety aktualnie niedostępna w regularnej sprzedaży, więc warto wypatrywać jej na aukcjach internetowych.

Ostatnią książką autorstwa Erica Carle'a na naszej półeczce jest "Biedronka". Książeczka dedykowana jest biedronkom - niezwykle pożytecznym istotom zjadającym mszyce. Główna bohaterka, biedronka oczywiście, okazuje się niegrzeczna i zaczepna. Jest gotowa pobić się z inną biedronką o mszyce, które obie chcą zjeść. Gdy okazuje się, że biedronka chce przystąpić do walki, nasza bohaterka traci pewność siebie i stwierdza, że jej wróg jest za mały. Leci więc w świat szukając godnego siebie przeciwnika. Po drodze spotyka wiele owadów i zwierząt i za każdym razem wycofuje się z chęci walki. Na każdej stronie znajduje się zegar, na którym śledzimy upływ czasu. Młodsze dzieci poznają chrząszcza, modliszkę czy homara, starsze będą mogły porównać rozmiary zwierząt i nauczyć się czytania godzin z zegarka. Wszystko to w jak zwykle ciakawej formie - z powycinanymi stronami i wielkim ogonem, który da nauczkę niegrzecznej biedronce. Bo oczywiście wszystko skończy się dobrze i biedronka nauczy się dobrych manier. :)


Eric Carle -  Pajączek, Czy chcesz być moim przyjacielem? Od stóp do głów, Biedronka. Wyd. Tatarak


Trwają Przygody z książką :) 
1 komentarz:

  1. Mamy Gąsienice i zastanawialiśmy się nad innymi książkami tego autora. Chociaż przyznam, że Pajączek i Biedronka lekko mnie przerażają:D

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...