sobota, 18 lipca 2015

Rymowanki, wyliczanki - przegląd biblioteczki

Wpadła gruszka do fartuszka...
Wpadła bomba do piwnicy...
W pokoiku na stoliku...

Rymowanki, wyliczanki... Kto z nas nie pamięta ich z dzieciństwa? Już z niemowlętami bawimy się w "Tu sroczka kaszkę warzyła" czy "Idzie rak nieborak". Wersji jest wiele, kto to wszystko spamięta? Z pomocą przychodzą nam książki. Dziś przegląd naszej biblioteczki w poszukiwaniu tradycyjnych rymowanek. :)Moje polskie rymowanki wyd. Arti
Pamiątka z wakacji w Karpaczu. Pan w Taniej Książce zachwalał, polecał a nawet dawał rabat. Okładka w czerwonym kolorze z roześmianymi dziećmi trochę odstraszała, ale zaryzykowaliśmy.Wewnątrz graficzny koszmar - masa kolorów, obrazki wklejane chyba z Cliparta, na dodatek strony otoczone jeszcze bardziej kolorowymi ramkami. Żeby jeszcze te obrazki były dobrej jakości, a tu czasem piksele dają się policzyć na palcach...Misie. Sporo ich, każdy wycięty z innej bajki. ;)

Zdjęcie okazało się łaskawe dla pikseli. Musicie uwierzyć na słowo, dają się policzyć.Patrząc jednak na tę książkę od strony merytorycznej - jest to niezła pozycja - ponad 50 popularnych rymowanek i wyliczanek zebranych w jednej książce, do tego płyta z bardzo zróżnicowanymi aranżacjami (np. Polak mały w wersji lekko rapowej), a ponadto sporo stron z ciekawostkami dotyczącymi np. występujących z wyliczankach zwierzątek, a także zachęcającymi do powtarzania kolorów, nazw owoców itp.Pomysł na połączenie wyliczanek z elementami edukacyjnymi moim zdaniem świetnym. Tylko te kolory, ta grafika....Poniżej spis treści: 


Jeśli jesteście w stanie przełknąć tę bombę kolorystyczną to polecam, bo nie znalazłam dotąd pozycji tak obszernej i  z nagraniami.

Polskie wyliczanki i wymowanki
Polskie piosenki i wierszyki wyd. Zielona SowaTu z ilością "utworów" skromniej, bo w dwóch częściach niecałe 40, bez nagrań, bez ciekawostek, za to graficznie poprawnie. ;)

Wierszyki nie są wydrukowane w równych linijkach, czasem jest weselej: 


Jednokolorowe tło, biała i czarna czcionka, jedynie tytuły wydrukowane w kolorze. 


 Wierszyki dwulatka wyd. MUZA

Ładnie wydana książka z ciekawą grafiką, kolorowa ale nie porażająca ilością detali i  barw. Przyjemna dla ucha i oka. Niestety, zawiera niewiele tekstów, ale to mój jedyny zarzut.


Rak z modnymi wąsami?


Biblioteczka malucha. Wyliczanki  wyd. Aksjomat (całokartonowa)Książeczka ta zawiera 7 wyliczanek. Graficznie jest zdecydowanie najciekawsza, a jednak moje dziecko okazuje najmniejsze zainteresowanie nią. Większości z zawartych tu wyliczanek nie znałam, więc jeśli ktoś poluje na klasykę to być może się zawiedzie (a może na innych podwórkach używało się takich wyliczanek?).


Koniec i bomba, a kto nie czytał, ten trąba! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...